Resultatlista DM 5000m 21 juni 2017

Resultat DM och VDM 5000m Skölboslätt 21/6 2017
 
Kvinnor
1 Mikaela Kemppi -73 Örebro AIK 18:19.85 ( K 40 ) ( H4 )
2 Liduina van Sitteren -89 Örebro AIK 19:15.25 ( K ) ( H3 )
3 Maria Eriksson -76 IF Start 20:12.77 ( K 40 ) ( H2 )
4 Anna Pettersson -70 IF Start 20:22.89 ( K 45 ) ( H2 )
5 Ida Lilja -85 Örebro AIK 20:25.08 ( K ) ( H3 )
6 Susanna Hellsten -71 IF Start 21:17.10 ( K 45 ) ( H2 )
7 Anna-Karin Frih -75 Örebro AIK 22:01.66 ( K 40 ) ( H2 )
8 Carina Yngström -64 Storådalens SK 22:40.75 ( K 50 ) ( H2 )
9 Pansy Ståhl -72 IF Start 23:10.95 ( K 45 ) ( H2 )
10 Levina Åkerberg -07 Storådalens SK 23:20.73 ( K ) ( H1 )
11 Elin Larsson -79 IFK Nora 23:35.62 ( K 35 ) ( H1 )
12 Hanna Fridhamre -77 IFK Nora 23:44.03 ( K 40 ) ( H1 )
13 Tove Anger -80 Örebro AIK 23:50.62 ( K 35 ) ( H1 )
14 Susanne Malmqvist -52 IF Start 23:58.90 ( K 65 ) ( H1 )
15 Jenny Åkerberg -82 Storådalens SK 24:23.29 ( K 35 ) ( H1 )
16 Margareta Ring Norrman -56 Storådalens SK 24:35.15 ( K 60 ) ( H1 )
17 Leila Toivonen -61 Storådalens SK 24:44.48 ( K 55 ) ( H1 )
18 Emelie Lindgren -02 Glanshammars IF 25:18.73 ( K ) ( H1 )
19 Birgitta Jansson -42 Storådalens SK 26:42.83 ( K 75 ) ( H1 )
20 Tina Forsberg -66 Storådalens SK 27:29.79 ( K 50 ) ( H1 )
21 Catharina Wahlstedt -44 IF Start 29:34.82 ( K 70 ) ( H1 )
22 Carina Wahlström -61 Östansjö SK 29:59.66 ( K 55 ) ( H1 )
23 Ingegerd Eklund -41 Brohyttans IF 38.56,0m ( K 75 ) ( H1 )
Annika Lindblom -60 Glanshammars IF DNF ( K 57 ) ( H2 )
Män
1 Per Sjögren -79 KFUM Örebro 15:02.16 ( M 35 ) ( H4 )
2 Erik Lindgren -94 OK Tisaren 15:46.88 ( M ) ( H4 )
3 Per Arvidsson -86 IF Start 16:17.12 ( M ) ( H4 )
4 Heshlu Andemariam -97 IF Start 16:21.67 ( M ) ( H4 )
5 Jakob Nilsson -84 Örebro AIK 16:25.98 ( M ) ( H4 )
6 Michael Welday -99 Stocksäters IF 16:40.54 ( M ) ( H4 )
7 Gustav Grek -82 Örebro AIK 16:59.45 ( M 35 ) ( H4 )
8 David Berg -89 IF Start 17:02.94 ( M ) ( H4 )
9 Pär Englund -77 Wedevågs IF 17:04.03 ( M 40 ) ( H4 )
10 Mohammed Hassan -99 IF Start 17:19.95 ( M ) ( H4 )
11 Wilhelm Bergentz -02 Thoren Track and Field 17:27.75 ( M ) ( H4 )
12 Fredrik Johnsson -77 Örebro AIK 17:42.21 ( M 40 ) ( H4 )
13 Elias Zika -81 IF Start 17:47.02 ( M 35 ) ( H4 )
14 Mathias Viktorsson -82 LK Gränslöst 17:50.49 ( M 35 ) ( H4 )
15 Johan Ingjald -87 IF Start 17:50.77 ( M ) ( H4 )
16 Oskar Hansson -97 Brohyttans IF 18:00.25 ( M ) ( H3 )
17 Ronny Collin -69 Örebro AIK 18:03.73 ( M 45 ) ( H3 )
18 Viktor Johansson -90 LK Gränslöst 18:03.75 ( M ) ( H4 )
19 Erik Högkvist -89 Örebro AIK 18:11.90 ( M ) ( H4 )
20 Pär Ehrling -77 Örebro AIK 18:18.42 ( M 40 ) ( H3 )
21 Lars Lundegård -65 KFUM Örebro 18:21.84 ( M 50 ) ( H3 )
22 Dan Bäck -75 Kumla SF 18:22.77 ( M 40 ) ( H4 )
23 Rodney Hundemark -69 IFK Nora 18:24.67 ( M 45 ) ( H3 )
24 Björn Eriksson -86 Örebro AIK 18:28.07 ( M ) ( H3 )
25 Magnus Mossberg -71 Kopparbergs IF 18:29.21 ( M 45 ) ( H3 )
26 Jesper Damström -70 Örebro AIK 18:30.00 ( M 45 ) ( H3 )
27 Karl-Martin Nordling -77 IF Göta Karlstad 18:33.04 ( M 40 ) ( H4 )
28 Gabriel Andersson -75 Östansjö SK 18:34.08 ( M 40 ) ( H3 )
29 Nicklas Forsling -71 IF Start 18:52.45 ( M 45 ) ( H3 )
30 Boss Najaroen -00 Åsbro GoIF 18:58.76 ( M ) ( H3 )
31 Henrik Sjöström -72 Storådalens SK 19:00.10 ( M 45 ) ( H3 )
32 Stefan Gustafsson -86 Örebro AIK 19:02.41 ( M ) ( H3 )
33 Michael Liljenroth -82 Vretstorps IF 19:08.38 ( M 35 ) ( H3 )
34 Hugo Öhrn -04 IF Start 19:11.94 ( M ) ( H3 )
35 Pontus Lundgren -91 Åsbro GoIF 19:25.29 ( M ) ( H2 )
36 Peter Ström -70 Kumla SF 19:31.03 ( M 45 ) ( H3 )
37 Jonas Janegren -79 IF Start 19:40.10 ( M 35 ) ( H3 )
38 Peter Grönlund -60 IFK Nora 19:47.35 ( M 55 ) ( H3 )
39 Lars-Åke Kvist -74 Örebro AIK 19:49.08 ( M 40 ) ( H3 )
40 Peter Törnqvist -69 Östansjö SK 20:00.80 ( M 45 ) ( H3 )
41 Erik Åkerling -85 Örebro AIK 20:02.93 ( M ) ( H2 )
42 Claes Nilsson -77 Vretstorps IF 20:11.50 ( M 40 ) ( H3 )
43 Pär Ericzzon -74 Örebro AIK 20:14.44 ( M 40 ) ( H2 )
44 Torbjörn Persson -63 Östansjö SK 20:18.62 ( M 50 ) ( H2 )
45 Thomas Nordin -66 Örebro AIK 20:21.48 ( M 50 ) ( H2 )
46 Fredrik Johnsén -79 Storådalens SK 20:33.39 ( M 35 ) ( H2 )
47 Jörgen Laestadius -72 Örebro AIK 20:41.85 ( M 45 ) ( H2 )
48 Joakim Oskarsson -61 IFK Nora 20:53.57 ( M 55 ) ( H2 )
49 Tauno Mertala -53 IF Start 20:57.88 ( M 60 ) ( H2 )
50 Klas Flygare -65 Glanshammars IF 21:00.66 ( M 50 ) ( H2 )
51 Lars-Erik Almberg -69 Glanshammars IF 21:19.38 ( M 45 ) ( H2 )
52 Hans Widström -53 Stocksäters IF 21:22.21 ( M 60 ) ( H2 )
53 Lars Karlsson -64 Östansjö SK 21:48.67 ( M 50 ) ( H2 )
54 Christer Hansson -65 Örebro AIK 21:50.81 ( M 50 ) ( H2 )
55 Anders Arnelind -62 IF Start 21:54.88 ( M 55 ) ( H2 )
56 Hans Backström -53 Östansjö SK 21:57.65 ( M 60 ) ( H2 )
57 Andrew Lowry -79 Örebro AIK 22:00.80 ( M 35 ) ( H2 )
58 Sven Nilsson -58 IF Start 22:03.84 ( M 55 ) ( H1 )
59 Göte Pettersson -57 Örebro AIK 22:12.27 ( M 60 ) ( H1 )
60 Kenneth Karlsson -66 Åsbro GoIF 22:42.91 ( M 50 ) ( H2 )
61 Thomas Johansson -53 Örebro AIK 22:51.48 ( M 60 ) ( H2 )
62 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 23:17.67 ( M 60 ) ( H2 )
63 Per Börjesson -54 Östansjö SK 23:31.49 ( M 60 ) ( H2 )
64 Sven-Olof Olofsson -46 Östansjö SK 24:13.85 ( M 70 ) ( H1 )
65 Bengt Nilsson -49 Östansjö SK 24:36.79 ( M 65 ) ( H2 )
66 Thomas Lindström -55 Åsbro GoIF 24:38.15 ( M 60 ) ( H1 )
67 K-G Agartsson -47 Östansjö SK 24:43.36 ( M 70 ) ( H1 )
68 Ola Lindstrand -45 IF Start 26:00.88 ( M 70 ) ( H1 )
69 Sture Bodare -44 Glanshammars IF 26:25.51 ( M 70 ) ( H1 )
70 Gösta Carlsson -44 KFUM Örebro 27:30.81 ( M 70 ) ( H1 )
71 Arne Evertsson -41 Storådalens SK 36.19,0m ( M 75 ) ( H1 )
72 Samuel Eriksson -38 Brohyttans IF 44.14,0m ( M 75 ) ( H1 )
K35
1 Elin Larsson -79 IFK Nora 23:35.62 ( H1 )
2 Tove Anger -80 Örebro AIK 23:50.62 ( H1 )
3 Jenny Åkerberg -82 Storådalens SK 24:23.29 ( H1 )
K40
1 Mikaela Kemppi -73 Örebro AIK 18:19.85 ( H4 )
2 Maria Eriksson -76 IF Start 20:12.77 ( H2 )
3 Anna-Karin Frih -75 Örebro AIK 22:01.66 ( H2 )
4 Hanna Fridhamre -77 IFK Nora 23:44.03 ( H1 )
K45
1 Anna Pettersson -70 IF Start 20:22.89 ( H2 )
2 Susanna Hellsten -71 IF Start 21:17.10 ( H2 )
3 Pansy Ståhl -72 IF Start 23:10.95 ( H2 )
K50
1 Carina Yngström -64 Storådalens SK 22:40.75 ( H2 )
2 Tina Forsberg -66 Storådalens SK 27:29.79 ( H1 )
K55
1 Leila Toivonen -61 Storådalens SK 24:44.48 ( H1 )
2 Carina Wahlström -61 Östansjö SK 29:59.66 ( H1 )
Annika Lindblom -60 Glanshammars IF DNF ( H2 )
K60
1 Margareta Ring Norrman -56 Storådalens SK 24:35.15 ( H1 )
K65
1 Susanne Malmqvist -52 IF Start 23:58.90 ( H1 )
K70
1 Catharina Wahlstedt -44 IF Start 29:34.82 ( H1 )
K75
1 Birgitta Jansson -42 Storådalens SK 26:42.83 ( H1 )
2 Ingegerd Eklund -41 Brohyttans IF 38.56,0m ( H1 )
M35
1 Per Sjögren -79 KFUM Örebro 15:02.16 ( H4 )
2 Gustav Grek -82 Örebro AIK 16:59.45 ( H4 )
3 Elias Zika -81 IF Start 17:47.02 ( H4 )
4 Mathias Viktorsson -82 LK Gränslöst 17:50.49 ( H4 )
5 Michael Liljenroth -82 Vretstorps IF 19:08.38 ( H3 )
6 Jonas Janegren -79 IF Start 19:40.10 ( H3 )
7 Fredrik Johnsén -79 Storådalens SK 20:33.39 ( H2 )
8 Andrew Lowry -79 Örebro AIK 22:00.80 ( H2 )
M40
1 Pär Englund -77 Wedevågs IF 17:04.03 ( H4 )
2 Fredrik Johnsson -77 Örebro AIK 17:42.21 ( H4 )
3 Pär Ehrling -77 Örebro AIK 18:18.42 ( H3 )
4 Dan Bäck -75 Kumla SF 18:22.77 ( H4 )
5 Karl-Martin Nordling -77 IF Göta Karlstad 18:33.04 ( H4 )
6 Gabriel Andersson -75 Östansjö SK 18:34.08 ( H3 )
7 Lars-Åke Kvist -74 Örebro AIK 19:49.08 ( H3 )
8 Claes Nilsson -77 Vretstorps IF 20:11.50 ( H3 )
9 Pär Ericzzon -74 Örebro AIK 20:14.44 ( H2 )
M45
1 Ronny Collin -69 Örebro AIK 18:03.73 ( H3 )
2 Rodney Hundemark -69 IFK Nora 18:24.67 ( H3 )
3 Magnus Mossberg -71 Kopparbergs IF 18:29.21 ( H3 )
4 Jesper Damström -70 Örebro AIK 18:30.00 ( H3 )
5 Nicklas Forsling -71 IF Start 18:52.45 ( H3 )
6 Henrik Sjöström -72 Storådalens SK 19:00.10 ( H3 )
7 Peter Ström -70 Kumla SF 19:31.03 ( H3 )
8 Peter Törnqvist -69 Östansjö SK 20:00.80 ( H3 )
9 Jörgen Laestadius -72 Örebro AIK 20:41.85 ( H2 )
10 Lars-Erik Almberg -69 Glanshammars IF 21:19.38 ( H2 )
M50
1 Lars Lundegård -65 KFUM Örebro 18:21.84 ( H3 )
2 Torbjörn Persson -63 Östansjö SK 20:18.62 ( H2 )
3 Thomas Nordin -66 Örebro AIK 20:21.48 ( H2 )
4 Klas Flygare -65 Glanshammars IF 21:00.66 ( H2 )
5 Lars Karlsson -64 Östansjö SK 21:48.67 ( H2 )
6 Christer Hansson -65 Örebro AIK 21:50.81 ( H2 )
7 Kenneth Karlsson -66 Åsbro GoIF 22:42.91 ( H2 )
M55
1 Peter Grönlund -60 IFK Nora 19:47.35 ( H3 )
2 Joakim Oskarsson -61 IFK Nora 20:53.57 ( H2 )
3 Anders Arnelind -62 IF Start 21:54.88 ( H2 )
4 Sven Nilsson -58 IF Start 22:03.84 ( H1 )
M60
1 Tauno Mertala -53 IF Start 20:57.88 ( H2 )
2 Hans Widström -53 Stocksäters IF 21:22.21 ( H2 )
3 Hans Backström -53 Östansjö SK 21:57.65 ( H2 )
4 Göte Pettersson -57 Örebro AIK 22:12.27 ( H1 )
5 Thomas Johansson -53 Örebro AIK 22:51.48 ( H2 )
6 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF 23:17.67 ( H2 )
7 Per Börjesson -54 Östansjö SK 23:31.49 ( H2 )
8 Thomas Lindström -55 Åsbro GoIF 24:38.15 ( H1 )
M65
1 Bengt Nilsson -49 Östansjö SK 24:36.79 ( H2 )
M70
1 Sven-Olof Olofsson -46 Östansjö SK 24:13.85 ( H1 )
2 K-G Agartsson -47 Östansjö SK 24:43.36 ( H1 )
3 Ola Lindstrand -45 IF Start 26:00.88 ( H1 )
4 Sture Bodare -44 Glanshammars IF 26:25.51 ( H1 )
5 Gösta Carlsson -44 KFUM Örebro 27:30.81 ( H1 )
M75
1 Arne Evertsson -41 Storådalens SK 36.19,0m ( H1 )
2 Samuel Eriksson -38 Brohyttans IF 44.14,0m ( H1 )