Resultat Öppna DM 5000m 22/9 2012

Glanshammars IF arrangerade på Skölvboslätt. Tävlingsledare: Kjell-Arne Sjögren

Heat 1
1 Erik Anfält -76 Örebro AIK ( 1 M 35 ) 15.37,32
2 Fredrik Rådström -83 Hällefors LK 16.19,5m
3 Jonas Rosengren -72 KFUM Örebro ( 1 M 40 ) 16.24,36
4 Jakob Nilsson -84 Örebro AIK 16.29,31
5 Abshir Aweys -95 KFUM Örebro 16.42,19
6 Peter Wiker -72 Hällefors LK ( 2 M 40 ) 16.49,97
7 Per Eklöf -81 IFK Nora 16.56,43
8 Carl Valjus -96 Glanshammars IF 17.10,07
9 Andreas Ingberg -82 Örebro AIK 17.11,18
10 Hans Persson -66 Glanshammars IF ( 1 M 45 ) 17.12,33
11 Mathias Lindmark -81 Örebro AIK 17.13,44
12 Henrik Eknor -83 Örebro AIK 17.15,17
13 Rickard Wirén -78 Örebro AIK 17.34,07
14 Daniel Allard -76 Eskilstuna FI ( Ej DM ) 17.35,57
15 Dan Grabö -82 Örebro AIK 17.42,30
16 Thomas Lindahl -69 Örebro AIK ( 3 M 40 ) 17.50,99
17 Anders Larsson -69 Örebro AIK ( 4 M 40 ) 17.53,51
18 Andres Treilman -78 Östansjö SK 18.06,17
19 Tomas Kobayashi -65 Domnarvets GoIF ( Ej DM ) 18.13,57
Heat 2
1 Mengis Habte -77 Östansjö SK ( 2 M 35 ) 17.26,98
2 Johan Ingjald -87 IF Start 17.38.33
3 Karin Forsberg -80 KFUM Örebro 17.44,94
4 Daniel Frehde -79 Karlslunds IF 17.50,39
5 Lotta Lennartsson -69 KFUM Örebro ( 1 K 40 ) 17.57,66
6 Erica Lech -77 Örebro AIK ( 1 K 35 ) 18.14,62
7 Ronny Collin -69 Örebro AIK ( 5 M 40 ) 18.17,30
8 Per Åberg -61 Vilsta IK ( Ej DM ) 18.23,93
9 Mikael Edberger -70 Örebro AIK ( 6 M 40 ) 18.25,26
10 Kenneth Karlsson -66 Åsbro GoIF ( 2 M 45 ) 18.29,76
11 Mikaela Kemppi -73 Örebro AIK ( 2 K 35 ) 18.42,77
12 Ola Andersson -68 Örebro AIK ( 1 M40 ) 18.48,66
13 Einar Johansson -98 Vilsta IK ( Ej DM ) 18.52,82
14 Peter Grönlund -60 IFK Nora ( 1 M 50 ) 19.04,51
15 Tauno Mertala -53 IF Start ( 1 M 55 ) 19.05,15
16 Oriku Randongkir -98 Hällefors LK 19.11,67
17 Antje Torstensson -75 KFUM Örebro ( 3 K 35 ) 19.26,76
Heat 3
1 Anders Malmskär -67 Aspa IK ( 3 M 45 ) 19.09,71
2 Emil Franzén -95 Fellingsbro AIK 19.11,72
3 Daniel Pettersson -77 IF Start ( 3 M 35 ) 19.13,47
4 Johan Östman -76 IF Start ( 4 M 35 ) 19.15,66
5 Klas Flygare -65 Glanshammars IF ( 4 M 45 ) 19.17,58
6 Anders Malmstigen -62 Glanshammars IF ( 2 M 50 ) 19.29,47
7 Gabriella Eliasson -75 IF Start ( 4 K 35 ) 19.35,04
8 Mika Valjus -69 Glanshammars IF ( 7 M 40 ) 19.37,57
9 Niklas Karlsson -67 KFUM Örebro ( 5 M 45 ) 19.42,96
10 Krister Romedahl -50 IF Spartacus ( 1 M 60 ) 19.44,10
11 Renny Rantakokko -82 IF Start 20.18,10
12 Peter Comét -56 IFK Nora ( 2 M 55 ) 20.21,37
13 Anders Arnelind -62 IF Start ( 7 M 50 ) 20.58,07
- Helene Nilsson -66 IF Start ( K45 ) dnf
Heat 4
1 Stefan Skytt -63 Östansjö SK ( 6 M 45 ) 20.09,96
2 Ove Blomberg -58 Glanshammars IF ( 3 M 50 ) 20.15,5m
3 Lars Karlsson -64 Östansjö SK ( 7 M 45 ) 20.31,15
4 Tomas Jansson -62 Laxå OK ( 4 M 50 ) 20.37,61
5 Gunnar Johansson -43 Åsbro GoIF ( 1 M 65 ) 20.44,44
6 Annika Lindblom -61 Glanshammars IF ( 1 K 50 ) 20.46,22
7 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF ( 3 M 55 ) 20.50,81
8 Stig Jonsson -62 Laxå OK ( 5 M 50 ) 20.53,20
9 Kent Ekblad -57 Glanshammars IF ( 4 M 55 ) 20.54,81
10 Andreas Jonsson -90 Laxå OK 21.14,12
11 Leif Andersson -57 IF Start ( 5 M 55 ) 21.25,16
12 Jimmy Holm -68 Laxå OK ( 8 M 40 ) 21.28,75
13 Dag Rydén -53 Östansjö SK ( 6 M 55 ) 21.29,97
14 Mats Stenmarck -50 IF Start ( 2 M 60 ) 21.41,22
15 Celine Allard -01 Eskilstuna FI ( Ej DM ) 21.43,19
16 Daniel Allard -76 Eskilstuna FI ( Ej DM ) 21.43,35
17 Anna Pettersson -70 IF Start ( 2 K 40 ) 21.56,82
18 Per Börjesson -54 Östansjö SK ( 7 M 55 ) 22.06,22
Heat 5
1 Sven Nilsson -58 IF Start ( 6 M 50 ) 20.56,93
2 Thomas Lindström -55 Åsbro GoIF ( 8 M 55 ) 22.08,93
3 Bengt Nilsson -49 Sköllersta IF ( 3 M 60 ) 22.23,07
4 Sture Bodare -44 Glanshammars IF ( 2 M 65 ) 22.33,05
5 Tina Forsberg -66 Storådalens SK ( 1 K 45 ) 22.47,58
6 Jan Myrtorp -41 Brohyttans IF ( 1 M 70 ) 22.48,68
7 Kent Johansson -68 Östansjö SK ( 9 M 40 ) 23.51,84
8 Gösta Carlsson -44 KFUM Örebro ( 3 M 65 ) 24.15,77
9 Birgitta Jansson -42 Storådalens SK ( 1 K 70 ) 24.17,45
10 Rickard Kanon -90 Östansjö SK 26.29,95
11 Torbjörn Kjellén -56 Östansjö SK ( 9 M 55 ) 26.32,82
12 Arne Evertsson -41 Storådalens SK ( 2 M 70 ) 26.57,07
13 Catharina Wahlstedt -43 IF Start ( 1 K 65 ) 27.02,15
14 Carina Wahlström -61 Aspa IK ( 2 K 50 ) 27.59,55
15 Bosse Engborg -55 Hällefors LK ( 10 M 55 ) 28.06,21
16 Samuel Eriksson -38 Brohyttans IF ( 3 M 70 ) 36.41,71
17 Ingegerd Eklund -41 Brohyttans IF ( 2 K 70 ) 36.52,96
Kvinnor samlad lista
1 Karin Forsberg -80 KFUM Örebro 17.44,94
2 Lotta Lennartsson -69 KFUM Örebro ( 1 K 40 ) 17.57,66
3 Erica Lech -77 Örebro AIK ( 1 K 35 ) 18.14,62
4 Mikaela Kemppi -73 Örebro AIK ( 2 K 35 ) 18.42,77
5 Antje Torstensson -75 KFUM Örebro ( 3 K 35 ) 19.26,76
6 Gabriella Eliasson -75 IF Start ( 4 K 35 ) 19.35,04
7 Annika Lindblom -61 Glanshammars IF ( 1 K 50 ) 20.46,22
8 Celine Allard -1 Eskilstuna FI ( Ej DM ) 21.43,19
9 Anna Pettersson -70 IF Start ( 2 K 40 ) 21.56,82
10 Tina Forsberg -66 Storådalens SK ( 1 K 45 ) 22.47,58
11 Birgitta Jansson -42 Storådalens SK ( 1 K 70 ) 24.17,45
12 Catharina Wahlstedt -43 IF Start ( 1 K 65 ) 27.02,15
13 Carina Wahlström -61 Aspa IK ( 2 K 50 ) 27.59,55
14 Ingegerd Eklund -41 Brohyttans IF ( 2 K 70 ) 36.52,96
- Helene Nilsson -66 IF Start dnf
Män samlad lista
1 Erik Anfält -76 Örebro AIK ( 1 M 35 ) 15.37,32
2 Fredrik Rådström -83 Hällefors LK 16.19,5m
3 Jonas Rosengren -72 KFUM Örebro ( 1 M 40 ) 16.24,36
4 Jakob Nilsson -84 Örebro AIK 16.29,31
5 Abshir Aweys -95 KFUM Örebro 16.42,19
6 Peter Wiker -72 Hällefors LK ( 2 M 40 ) 16.49,97
7 Per Eklöf -81 IFK Nora 16.56,43
8 Carl Valjus -96 Glanshammars IF 17.10,07
9 Andreas Ingberg -82 Örebro AIK 17.11,18
10 Hans Persson -66 Glanshammars IF ( 1 M 45 ) 17.12,33
11 Mathias Lindmark -81 Örebro AIK 17.13,44
12 Henrik Eknor -83 Örebro AIK 17.15,17
13 Mengis Habte -77 Östansjö SK ( 2 M 35 ) 17.26,98
14 Rickard Wirén -78 Örebro AIK 17.34,07
15 Daniel Allard -76 Eskilstuna FI ( Ej DM ) 17.35,57
16 Johan Ingjald -87 IF Start 17.38.33
17 Dan Grabö -82 Örebro AIK 17.42,30
18 Daniel Frehde -79 Karlslunds IF 17.50,39
19 Thomas Lindahl -69 Örebro AIK ( 3 M 40 ) 17.50,99
20 Anders Larsson -69 Örebro AIK ( 4 M 40 ) 17.53,51
21 Andres Treilman -78 Östansjö SK 18.06,17
22 Tomas Kobayashi -65 Domnarvets GoIF ( Ej DM ) 18.13,57
23 Ronny Collin -69 Örebro AIK ( 5 M 40 ) 18.17,30
24 Per Åberg -61 Vilsta IK ( Ej DM ) 18.23,93
25 Mikael Edberger -70 Örebro AIK ( 6 M 40 ) 18.25,26
26 Kenneth Karlsson -66 Åsbro GoIF ( 2 M 45 ) 18.29,76
27 Ola Andersson -68 Örebro AIK ( 1 M40 ) 18.48,66
28 Einar Johansson -98 Vilsta IK Ej DM ) 18.52,82
29 Peter Grönlund -60 IFK Nora ( 1 M 50 ) 19.04,51
30 Tauno Mertala -53 IF Start ( 1 M 55 ) 19.05,15
31 Anders Malmskär -67 Aspa IK ( 3 M 45 ) 19.09,71
32 Oriku Randongkir -98 Hällefors LK 19.11,67
33 Emil Franzén -95 Fellingsbro AIK 19.11,72
34 Daniel Pettersson -77 IF Start ( 3 M 35 ) 19.13,47
35 Johan Östman -76 IF Start ( 4 M 35 ) 19.15,66
36 Klas Flygare -65 Glanshammars IF ( 4 M 45 ) 19.17,58
37 Anders Malmstigen -62 Glanshammars IF ( 2 M 50 ) 19.29,47
38 Mika Valjus -69 Glanshammars IF ( 7 M 40 ) 19.37,57
39 Niklas Karlsson -67 KFUM Örebro ( 5 M 45 ) 19.42,96
40 Krister Romedahl -50 IF Spartacus ( 1 M 60 ) 19.44,10
41 Stefan Skytt -63 Östansjö SK ( 6 M 45 ) 20.09,96
42 Ove Blomberg -58 Glanshammars IF ( 3 M 50 ) 20.15,5m
43 Renny Rantakokko -82 IF Start 20.18,10
44 Peter Comét -56 IFK Nora ( 2 M 55 ) 20.21,37
45 Lars Karlsson -64 Östansjö SK ( 7 M 45 ) 20.31,15
46 Tomas Jansson -62 Laxå OK ( 4 M 50 ) 20.37,61
47 Gunnar Johansson -43 Åsbro GoIF ( 1 M 65 ) 20.44,44
48 Ove Karasiak -53 Åsbro GoIF ( 3 M 55 ) 20.50,81
49 Stig Jonsson -62 Laxå OK ( 5 M 50 ) 20.53,20
50 Kent Ekblad -57 Glanshammars IF ( 4 M 55 ) 20.54,81
51 Sven Nilsson -58 IF Start ( 6 M 50 ) 20.56,93
52 Anders Arnelind -62 IF Start ( 7 M 50 ) 20.58,07
53 Andreas Jonsson -90 Laxå OK 21.14,12
54 Leif Andersson -57 IF Start ( 5 M 55 ) 21.25,16
55 Jimmy Holm -68 Laxå OK ( 8 M 40 ) 21.28,75
56 Dag Rydén -53 Östansjö SK ( 6 M 55 ) 21.29,97
57 Mats Stenmarck -50 IF Start ( 2 M 60 ) 21.41,22
58 Daniel Allard -76 Eskilstuna FI ( Ej DM ) 21.43,35
59 Per Börjesson -54 Östansjö SK ( 7 M 55 ) 22.06,22
60 Thomas Lindström -55 Åsbro GoIF ( 8 M 55 ) 22.08,93
61 Bengt Nilsson -49 Sköllersta IF ( 3 M 60 ) 22.23,07
62 Sture Bodare -44 Glanshammars IF ( 2 M 65 ) 22.33,05
63 Jan Myrtorp -41 Brohyttans IF ( 1 M 70 ) 22.48,68
64 Kent Johansson -68 Östansjö SK ( 9 M 40 ) 23.51,84
65 Gösta Carlsson -44 KFUM Örebro ( 3 M 65 ) 24.15,77
66 Rickard Kanon -90 Östansjö SK 26.29,95
67 Torbjörn Kjellén -56 Östansjö SK ( 9 M 55 ) 26.32,82
68 Arne Evertsson -41 Storådalens SK ( 2 M 70 ) 26.57,07
69 Bosse Engborg -55 Hällefors LK ( 10 M 55 ) 28.06,21
70 Samuel Eriksson -38 Brohyttans IF ( 3 M 70 ) 36.41,71